Impact Történetek
Momentum Projekt
A Momentum projekt egy 24 hónapos program volt, amelyet az Európai Unió Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapja (AMIF) finanszírozott, és amely öt uniós országban – Görögországban, Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Magyarországon – a helyi érdekeltekkel partnerségben valósult meg 2022 januárjától 2023 decemberéig. A program a társadalmi-gazdasági integráció folyamatában lévő migráns és menekült nők előtt álló akadályok csökkentésére összpontosított.
Erősítő utazások: Migráns nők lendületet kapnak Magyarországon
Miközben az élet bonyolult szövevényében navigálunk, vannak pillanatok, amikor a bizonytalanság és a lehetőségek kereszteződésében találjuk magunkat. A magyarországi migráns nők számára ez az út gyakran tele van kihívásokkal, a nyelvi akadályoktól kezdve a kulturális különbségekig. Mégis, e kihívások közepette mélységes rugalmasság és elszántság rejlik.
Ismerje meg Sara*-t, egy bátor nőt, aki a terhesség megpróbáltatásai között navigál egy idegen országban. “Terhes vagyok. Még nehezebb az orvosokkal, meg mindennel” – osztja meg velünk, hangját érzelmek keveredése árnyalja. “Az agyam egyszerűen nem tud most új dolgokat megtanulni.” Sara számára a kilátás, hogy egy új országban fog szülni, félelemmel és bizonytalansággal is jár. “Nem tudom, mikor érkezik ide a családom” – vallja be – “vagy hogy a baba születése előtt vagy után”. Az akadályok ellenére Sara szilárdan kitart amellett, hogy minden akadályt kegyelemmel és erővel győz le.
Aztán ott van Maria*, aki a nyelv és a kapcsolat bonyolultságával küzd új otthonában. “Így egy kicsit nehezebb, mert nem sok embert ismerek Magyarországon” – gondolkodik el. “Próbálok kommunikálni a magyarokkal, de azt hiszem, a nyelvi akadály az, ami megakadályozza, hogy barátok legyünk”. A kihívások ellenére Maria lélekjelenléte rendíthetetlen, hiszen igyekszik áthidalni a kultúrák közötti szakadékot, és értelmes kapcsolatokat kialakítani fogadott hazájában.
És ki tudná elfelejteni Fatimát*, akit az önmegismerés és identitáskeresés útja az önvizsgálat és a növekedés útjára vezetett. “Néha úgy érzem, hogy nem tartozom sehova” – osztja meg a sebezhetőségtől áradó hangján. “De ez a személyes utazásomról szól önmagammal.” Fatima számára a társadalmi elvárások levetkőzése és valódi énjének felvállalása átalakító élmény volt, amely továbbra is formálja az életről és a hovatartozásról alkotott nézeteit.
Ez csak néhány a történetek közül, amelyek az Impact Hub Budapest falai között hangzanak el, ahol a migráns nők megtalálják a lendületüket és visszanyerik erejüket. A Lendület projekt, az Európai Unió Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alapja által finanszírozott 24 hónapos program révén ezek a nők megkapják azt a támogatást és forrásokat, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy boldogulni tudjanak új hazájukban.
A szakképzéstől az oktatási lehetőségekig a Momentum megnyitja az utat a migráns nők előtt, hogy szebb jövőt építsenek maguk és családjuk számára. A helyi érdekeltek közötti együttműködés előmozdításával és a nőknek a sikerhez szükséges eszközökkel való felruházásával a Momentum olyan változásokat hoz létre, amelyek messze túlmutatnak egy tanterem vagy műhely határain.
Miközben tehát a magyarországi migráns nők rugalmasságát és kitartását ünnepeljük, ismerjük fel a közösség és az együttműködés átalakító erejét is. Együtt olyan jövőt építhetünk, ahol minden nőnek lehetősége van arra, hogy teljes mértékben kibontakoztassa a benne rejlő lehetőségeket, függetlenül a hátterétől vagy a körülményeitől.
További inspiráló stroie-ket talál a Momentummal a weboldalunkon!
*Figyelem: A neveket megváltoztattuk az egyének magánéletének védelme érdekében.
Impact in your inbox!
Sign up and get informed about our community events, incredible opportunities and inspiring updates!